Truth scale 01

نمایش این نشانگر به این معناست که گزاره مورد بررسی درست است و خطای فاحشی ندارد.

Truth scale 02

نمایش این نشانگر به این معناست که گزاره مورد بررسی درست است؛ اما جزئیات مهمی را حذف کرده یا مطلب را خارج از زمینه اصلی بیان کرده‌است.

 

 

 

Truth scale 03

نمایش این نشانگر به این معناست که گزاره مورد بررسی دارای عناصری از واقعیت است؛ اما فکت‌های مهمی را نادیده گرفته‌است که می‌تواند منجر به گمراهی خواننده شود.

Truth scale 04

نمایش این نشانگر به این معناست که گزاره مورد بررسی نادرست است و صحت ندارد.

 

 

توئیتر | مصطفی تاجزاده | 21 بهمن 1400

 Truth scale 01

نتیجه بررسی: درست | گزاره مورد نظر درست است و خطای فاحشی ندارد.

بررسی‌های فکت‌یار نشان میدهد که سعید جلیلی که در طی سال‌های 86 تا 92 مسئول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 بوده و در طی این شش سال، 9 دوره مذاکره با 1+5 صورت گرفته که نتیجه محسوسی نداشته است. همچنین در این شش سال، ما شاهد تحریم‌های گوناگونی از سمت شورای امنیت، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای اروپایی بوده‌ایم.

مصطفی تاج زاده در 21 بهمن 1400 در توئیتی نوشت: «قصدم نقد ادعای سخیف جلیلی نیست که شکست امریکا از ایران را در حد شکست آلمان نازی در جنگ دوم جهانی می‌خواند. طرح این پرسش است که چرا چنین فرد متوهمی را 6 سال(۸۶تا۹۲) مسئول پرونده ‎هسته‌ای کردند که نتیجه هر دور مذاکراتش با ۱+۵ تحریم‌های جدید جهانی علیه کشورمان بود.»

tajzade11

این توئیت در واقع واکنشی به توئیت سعید جلیلی است که در 19 بهمن منتشر کرده بود. آقای جلیلی در آن توئیت چنین بیان می‌کند: «‏اینکه امریکا که امروز در موضع شکست است بخواهد برای ما شرط بگذارد، همان قدر مضحک است که آلمان نازی در پایان جنگ جهانی دوم که شکست خورده بود برای رقبایش شرط می‌گذاشت و می‌گفت باید بیایید گفت‌وگو کنید!»

jalili12

بنابر این این توئیت، جلیلی مدعی شده است که آمریکا امروز شکست خورده است و این شکست را مشابه شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم دانست.

پیرامون نقش جلیلی در مذاکرات هسته‌ای، به گزارش خبرگزاری مهر، جلیلی در 29 مهر 1386 به دبیری شورای امنیت ملی منصوب شد و این سمت تا 19 شهریور 1392 و انتصاب علی شمخانی به این سمت ادامه داشت. در نتیجه سعید جلیلی از سال 86 تا 92(به مدت شش سال) دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول پرونده هسته‌ای ایران بوده است.

نتیجه مذاکرات در این شش سال چه بود؟

به گزارش دیپلیماسی ایران، از سال 86، جلیلی مسئول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران شد. در طی دوران تصدی او، 9 دوره مذاکره با 1+5 در تاریخ های زیر شکل گرفت:

مذاکره

تاریخ

دور اول، ژنو 1

۲۹ تیر ۸۷

دور دوم، ژنو 2

۱۰ مهر ۸۸

دور سوم، ژنو 3

۱۵ آذر ۸۸

دور چهارم، استانبول ۱

1 و 2 بهمن 89

دور پنجم، استانبول ۲

26 فروردین ۹۱

دور ششم، بغداد

۳ و ۴ خرداد ۹۱

دور هفتم، مسکو

۲۹ و ۳۰ خرداد ۹۱

دوره هشتم، آلماتی۱

۸ و ۹ اسفندماه ۹۱

دوره نهم، آلماتی۲

۱۶ و ۱۷فروردین 92

این مذاکرات عملاً نتیجه‌ای نداشته است.

در همین سال‌ها ایران به شکل مکرر شاهد تحریم‌های مختلف بوده است. برای مثال از سال 2006 به بعد، شش قطعنامه علیه ایران صادر شد که سه قطعنامه از شش قطعنامه در زمان تصدی جلیلی بر دبیری شورای امنیت ملی بود و از این سه قطعنامه، دو قطعنامه تحریمی و یک قطعنامه تکرار قطعنامه قبل بوده است.

تحریم‌ها محدود به قطعنامه‌های شورای امنیت ملی نبوده است؛ بلکه شامل تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا نیز می‌شود.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، لیستی از تحریم‌های علیه ایران از سال 89 در جدول زیر، قابل مشاهده است.

سال

تاریخ اعمال تحریم

نهاد/ کشور تحریم کننده

جزئیات تحریم

 

سال 1389

89/3/19

شورای امنیت سازمان ملل

* ایران نبایستی نفعی در هیچ فعالیت اقتصادی در یک کشور دیگر شامل، استخراج معدن­ اورانیوم، تولید یا استفاده از مواد و فناوری هسته­ای کسب نماید.* تمام دولت­ها باید از ارائه، فروش یا انتقال تانک­های جنگی، وسایل نقلیه زرهی، سیستم­های توپخانه­ای کالیبربالا، هواپیما­های نظامی، بالگردهای تهاجمی، کشتی­های جنگی، موشک یا سیستم­های موشکی جلوگیری کنند.* دولت­ها باید تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از انتقال فناوری­ها یا مساعدت­های تکنیکی مربوط به موشک­های بالستیک قادر به حمل تسلیحات هسته­ای، را اتخاذ نمایند.* همچنین قطعنامه مشتمل بر مقرراتی برای کمک به قطع استفاده ایران از نظام مالی بین­المللی است. علی­الخصوص بانک­های ایرانی که ممکن است برای تامین مالی فعالیت­های اشاعه و هسته­ای مورد استفاده قرار گیرند.* قطعنامه به دولت­ها در رابطه با ارتباط بالقوه میان درآمدهای بخش انرژی ایران و فناوری­های مربوط به انرژی و اشاعه هشدار داده و پانلی را برای کمک به نظارت و تضمین اجرای تحریم­ها تاسیس می­نماید.

 

89/10/24

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا در اقدامی 24 شرکت کشتیرانی بین المللی را بعلت تجارت با ایران تحریم کرد.

 

89/08/07

آمریکا

آمریکا تحریم های جدیدی را علیه 37 شرکت اروپایی و 5 نفر از شهروندان ایرانی که گفته می شود در بخش کشتیرانی ایران فعالیت دارند، اعمال کرده است.

 

89/03/08

مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه تحریم آندسته از شرکت هایی که با ایران معاملات تجاری دارند را به تصویب درآورد.

 

89/03/27

آمریکا

این اقدامات ضد ایرانی آمریکا دربرگیرنده "پست بانک ایران" می شود و وزارت خزانه داری آمریکا همچنین اقداماتی را علیه چندین شرکت کشتی رانی ایران اتخاذ کرده است و 22شرکت نفتی، انرژی و بیمه که توسط دولت ایران اداره می شود و در ایران و بخش های مختلف جهان از جمله لندن، سنگاپور و دبی فعالیت می کنند را مورد هدف قرار داده است.

 

سال 1390

90/11/03

اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در راستای اعمال فشار بیشتر بر ایران بمنظور وادار کردن کشورمان به صرفنظر از برنامه هسته ای خود، با اعمال تحریم تدریجی بر نفت ایران و بانک مرکزی موافقت کردند. طبق توافق اعضای اتحادیه اروپا، از این پس انعقاد هرگونه قرارداد جدید از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بخش نفتی ایران ممنوع خواهد بود و تمامی قرارداهای جاری میان اروپا و بخش نفت ایران نهایتا تا اول ژوئیه لغو خواهد شد.

 

90/12/10

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا بانک دوبی را به خاطر آنچه کمک به ایران در راستای فرار از تحریم های بین المللی خوانده است، تحریم کرد.

 

90/11/04

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا در اقدامی پس از تصویب تحریم هایی علیه بانک مرکزی ایران، تحریم هایی را علیه بانک تجارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

 

90/11/28

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا در اقدامی وزارت اطلاعات ایران را به دلیل آنچه که آن را حمایت از دولت سوریه خواندند در لیست تحریم های آمریکا قرار داد. طبق این تحریم ها،دارایی های وزارت اطلاعات ایران توقیف شده و به مقامات این وزارتخانه برای سفر به آمریکا روادید داده نمی شود.

 

90/10/11

آمریکا

اوباما تحریم بانک مرکزی ایران را امضا کرد. بر این اساس، شرکت های خارجی را که با بانک مرکزی ایران دست به معامله بزنند، مشمول جریمه خواهند شد.

 

90/09/10

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در اقدامی خصمانه، بیش از 180 شرکت و شخصیت ایرانی را در فهرست تحریم های خود قرار داد. علت این تحریم ها مخالفت ایران با خواسته های بین المللی برای توقف برنامه هسته ایش خوانده شده است.

 

90/09/22

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد که دو مقام نظامی ایران "حسن فیروز آبادی" رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح و "عبدالله عراقی" جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه را تحت تحریم قرار داده است.

 

90/09/30

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا روز گذشته اعلام کرد که اقدامات تحریمی علیه ایران در زمینه ۱۰ شرکت کشتیرانی اعمال خواهد شد.

 

90/07/27

انگلیس و کانادا

کانادا و انگلیس در اقدامی بحث برانگیز 5 تبعه ایرانی را در ارتباط با سناریوی ترور سفیر عربستان در واشنگتن تحت تحریم قرار دادند. این پنج نفر شامل "منصور ارباب سیار"، 56 ساله، شهروند آمریکا که دارای پاسپورت ایرانی است و "غلام شکوری" عضو نیروی سپاه قدس، دارایی های "حامد عبداللهی" افسر ارشد سپاه قدس، "عبدالرضا شهلایی" و "قاسم سلیمانی" از فرماندهان سپاه قدس هستند.

 

90/10/02

سوئیس

سوئیس اعلام کرد که دارایی های ۱۸۰ شخص حقیقی و شرکت را مسدود می کند.

 
 

90/06/02

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا سپاه قدس ایران را به دلیل آن چیزی که از آن به عنوان پشتیبانی از حکومت سوریه در سرکوب معترضان در این کشور خوانده، تحریم کرد. این اتحادیه نام 15 فرد و 5 نها را از جمله سپاه قدس را در فهرست تازه تحریم های خود در ارتباط با وقایع سوریه قرار داده است.

 

90/04/02

آمریکا

آمریکا تحریم هایی را علیه شرکت "ایران ایر" اعمال کرد و آمریکایی ها را از انجام هرگونه معامله با این شرکت هواپیمایی منع کرد.

 

90/04/03

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا بزرگترین شرکت حمل و نقل هوایی ایران (ایران ایر) و یکی از مهمترین اپراتورهای کشتیرانی در بنادر ایران را تحریم کرد.

 

90/04/03

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا بدون ارائه حتی یک سند سه تن از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اتهام دخالت در امور داخلی سوریه در لیست تحریم های جدید خود قرار داد. بر این اساس حساب های این افراد مسدود و ورودشان به خاک اتحادیه ی اروپا ممنوع شده است. سردار سرلشگر "محمد علی جعفری"، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار "قاسم سلیمانی" و "حسین طائب" در فهرست تحریم های جدید اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

 

90/04/06

رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی در اقدامی که بیشتر تبلیغاتی به نظر می رسد برخی شرکت ها را برای قطع تجارت احتمالی آنان با ایران تحریم و ادعا کرد با این اقدام ایران را تحریم کرده است.

 

90/04/09

آمریکا

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی و احمد رضا رادان معاون وی به بهانه آنچه کمک به سوریه عنوان شده است، در لیست تحریم قرار گرفته اند.

 

90/01/23

اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه انگلیس گفت اتحادیه اروپا با اعمال تحریم بر 32 مقام ایرانی به دلیل آنچه نقض حقوق بشر خوانده شده، موافقت کرده است.

 

سال 1391

91/1/23

اتحادیه اروپا

وزیران امور خارجه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در اجلاس خود در بروکسل تصمیم گرفتند واردات نفت از ایران به کشورهای اروپایی را تحریم کنند.

 

91/04/23

آمریکا

۵۰ شرکت و موسسه مالی ایران با هدف مقابله با برنامه موشک های بالستیک ایران مورد تحریم قرار گرفت. این موسسات از وزارت دفاع ایران، نیروهای مسلح و سازمان صنایع فضایی ایران، شرکت خطوط کشتیرانی ایران و سپاه پاسداران اتقلاب اسلامی ایران هستند. علاوه بر آن، "شرکت نفتکش ملی ایران" به همراه 58 کشتی و 27 موسسه و نهاد وابسته به آن در میان این تحریم ها قرار دارند.

 

91/01/05

اتحادیه اروپا

وزیران خارجه اتحادیه اروپا 18 نام جدید را در "لیست سیاه" ایران گنجانده اند. ورود این افراد به اتحادیه اروپا ممنوع است و حساب های بانکی آنها در این اتحادیه نیز توقیف می شود.

 

91/01/09

آمریکا

یک شرکت هواپیمایی و سه تن از فرماندهان نظامی ایرانی در فهرست تحریم های ایالات متحده بر ضد ایران قرار گرفتند.

 

91/12/21

اتحادیه اروپا

وزرای خارجه اتحادیه اروپا ضمن تمدید تحریم های علیه مقامات ایرانی، نام 9 شخصیت ایرانی دیگر را نیز به لیست سیاه خود اضافه کردند. فرادی که نام آن ها در این لیست باشد، از ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع شده و حساب های آن ها در بانک های اروپایی مسدود می شود.

 
 

91/11/18

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و «عزت الله ضرغامی» رئیس آن را تحت تحریم های جدید خود قرار داد.

 

91/10/01

سازمان ملل

شورای امنیت سازمان ملل متحد 2 شرکت ایرانی را به اتهام آنچه صادرات تسلیحات به سوریه خوانده شده، تحریم کرد.

 

91/10/01

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا 4 شرکت و یک شهروند ایرانی دیگر را به اتهام ارتباط با برنامه هسته ای و موشک های بالستیک ایران در لیست تحریم های خود قرار داد.

 

سال 1392

92/03/10

آمریکا

8 شرکت پتروشیمی تحت تحریم های آمریکا قرار گرفتند. این نخستین بار است که واشنگتن صنعت پتروشیمی ایران را تحریم می کند و منبع گسترده ای از درآمدهای خارجی ایران پس از نفت را هدف قرار داده است.

 

92/02/20

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا یک بانک مشترک ایران و ونزوئلا را تحریم کرد.

 
   

 نمودار مذاکرات و تحریم، در تصویر زیر قابل مشاهده است:

mozakere11

به گزارش فکت‌یار، مقایسه شکست آمریکا در برابر ایران با شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، توسط سعید جلیلی صحت دارد. همچنین جلیلی که از سال 86 تا سال 92 به مدت شش سال دبیر شورای امنیت ملی و مسئول پرونده هسته‌ای بوده است و در دوران تصدی او 9 دوره مذاکره با 1+5 صورت گرفته که عملاً نتیجه‌ای نداشته است و تحریم‌های متعددی در این شش سال علیه ایران صورت گرفته است.

منابع:

خبرگزاری مهر، سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی شد، 29 مهر 1386.

خبرگزاری مهر، شمخانی دبیر شورای امنیت ملی شد، 19 شهریور 1392.

دیپلماسی ایرانی، همه تحریم‌های غرب علیه ایران+جدول، 2 تیر 1392.

 

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید