توییتر | کاربر | 24 خرداد 1400

Truth scale 01

نتیجه بررسی: درست | گزاره مورد بررسی درست است و خطای فاحشی ندارد.

یک کاربر در توییتر ادعا کرده است صبا آذرپیک و یاشار سلطانی، قبل از ایام انتخابات، هشتگ برکناری همتی را می‌زدند ولی حالا درحال طرفداری از او هستند. او همچنین مدعی شد این دو فعال سیاسی توئیت های انتقادی نسبت به همتی را از صفحه خود پاک کرده‌اند.

عبدالناصر همتی و برنامه ‌های او در بانک مرکزی، مورد انتقاد صباآذرپیک بوده است ولی با شروع انتخابات، آذرپیک به طرفداری او برخواسته و برای همتی تبلیغ می‌کند.

خبرگزاری مشرق در گزارشی  به تاریخ 24 خردادماه، به تناقض گویی صبا آذرپیک پرداخته است. در این گزارش تصویر چند توئیت آذرپیک که در گذشته راجع به همتی نوشته بود منتشر شده است.

گفتنی است توییت های انتقادی آذرپیک در مورد همتی از صفحه  توییترش  حذف شده است که جستجوگر فکت یار با استفاده است وی بک ماشین که  آرشیو اینترنت است، این اطلاعات را احیا و بررسی کرده است.

به تعریف ویکی‌پدیا، وی‌بک ماشین (Wayback Machine)، یک رابط کاربری شرکت بایگانی اینترنت می‌باشد که امکان دسترسی به کپی دقیقی از صفحات اینترنتی در زمان‌های گذشته را فراهم می‌سازد. تاریخ زمان عکس‌برداری از صفحات نیز از طریق این ماشین ثبت‌شده است، در واقع این سایت در تاریخ‌های مختلف اقدام به آرشیو نمودن نسخه‌ای از سایت‌های اینترنتی می‌کند. این ماشین‌ابزاری است که تاریخچه‌ای از وب را در بردارد، به‌این‌ترتیب رسانه‌های موجود در داخلِ صفحات وب قدیمی دیگر محو نخواهند شد.

طبق آدرس به دست آمده از صفحه توییتر صبا آذرپیک در وی‌بک ماشین، تصاویر  تعدادی از توییت‌های انتقادی او به عملکرد همتی در زیر آمده است.

1400 0327 02 1

تصویر توئیت انتقادی صبا آذرپیک در مورد همتی

 

1400 0327 02 2

تصویر توئیت انتقادی صبا آذرپیک در مورد همتی

 

1400 0327 02 3

تصویر توئیت انتقادی صبا آذرپیک در مورد همتی

 

1400 0327 02 4

تصویر توئیت انتقادی صبا آذرپیک در مورد همتی

 

1400 0327 02 5

تصویر توییت انتقادی صبا آذرپیک در مورد همتی

 

ولی با شروع انتخابات، آذرپیک به طرفداری از همتی  برخواسته  و یکی از مدافعان و مبلغین  برنامه‌های عبدالناصر همتی، در توییتر شد.  

در زیر تصویر تعدادی از توییت‌های صبا آذرپیک در راستای دفاع و تبلیغ برای همتی، آورده شده است:

1400 0327 02 6

نمونه ای از توییت های آذرپیک در حمایت از همتی در انتخابات

 

فکت‌یار موفق به یافتن توییت‌های یاشار سلطانی توسط وی‌بک ماشین نشد؛ اما به گزارش خبرگزاری مشرق، در تاریخ 19 خردادماه، یاشار سلطانی دو سال قبل در مورد عملکرد همتی در بانک مرکزی و سندسازی درباره پرونده هادی رضوی، توییت زده بوده است.

1400 0327 02 7

تصویر توییت اعتراضی یاشار سلطانی

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید