اینستاگرام | منوتو | 18 مرداد 1400

Truth scale 03

نتیجه بررسی | نیمه ‌نادرست: گزاره مورد بررسی دارای عناصری از واقعیت است اما فکت های مهمی را نادیده گرفته است که می تواند منجر به گمراهی خواننده شود.

بر اساس گفت‌وگوی مشاور رسانه‌ای سازمان بازرسی کل کشور با فکت‌یار، سازمان بازرسی استان تهران به 44 رئیس شورای شهر استان تهران از جمله آقای چمران، رئیس شورای شهر تهران، در نامه‌ای خواستار این بوده که در انتخاب شهردار، مقررات قانونی رعایت شود که مضمون این نامه کلی است و اصلا نام فردی تصریح نشده و اشاره به انتخاب فرد خاصی ندارد.

همچنین بر اساس تبصره 1 ماده 3 آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار، مدارک و رشته‌های تحصیلی مرتبط، توسط وزیر کشور متناسب با درجه شهرداری تعیین می‌شود. بر اساس آخرین بخش‌نامه وزارت کشور به استانداران، رشته پزشکی در شمار رشته‌های تحصیلی مرتبط درج نشده است.

شبکه رسمی تلویزیون منوتو در اینستاگرام در تاریخ 18مرداد 1400 با انتشار پستی نوشت:

"سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای خطاب به مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، تاکید کرده است که انتخاب شهردار تهران باید بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه، از جمله مدرک تحصیلی و سابقه مدیریت مرتبط انجام شود .

شورای شهر تهران به تازگی با 18 رای، علیرضا زاکانی را به عنوان شهردار پایتخت انتخاب کرده است .این در حالی است که بر اساس مصوبه هیئت‌ دولت که در سال 1397 ابلاغ شده، رشته پزشکی هسته‌ای که زاکانی در آن تحصیل کرده است ، از رشته‌های مجاز برای احراز سمت شهرداری محسوب نمی‌شود."


alireza-zakani1.jpg

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، در تاریخ 19 مرداد 1400 در ویدیویی در گفتگو با صداو سیما تایید کرد که از سازمان بازرسی کل کشور درباره انتخاب شهردار تهران نامه‌ای دریافت کرده است.

مهدی چمران در حاشیه برگزاری سومین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران، درباره نامه سازمان بازرسی اظهار کرد: این نامه محرمانه است و نباید درباره آن توضیح دهم .

در این نامه به شرایط کسانی که می‌خواهند شهردار شوند، اشاره شده و توضیحاتی که در حد مسائل اصلی بوده را یادآوری و توصیه کرده‌اند که آنها رعایت شود .

وی در پاسخ به این پرسش که پاسخ شورای شهر به این نامه چیست، گفت: این‌گونه نامه‌ها مسائل داخلی است و پاسخ نمی خواهد. البته این نامه برای کل شوراهای استان تهران ارسال شده است.همچنین در این نامه اسمی از شخصی نیامده است.

ایمان شمسایی، مشاور رسانه‌ای سازمان بازرسی کل کشور در گفتگو با خبرنگار فکت‌یار در تاریخ 24 مرداد 1400 با اشاره به این‌ که براساس اصل 174 قانون اساسی، وظیفه سازمان بازرسی کل کشور، نظارت بر حسن اجرای قانون است، گفت: معاونت نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضایی سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای با رونوشت دبیر شورای عالی استان‌ها، خطاب به  وزیر کشور ارسال کرده بود که شهرداران باید بر اساس قوانین و صلاحیت‌های قانونی انتخاب گردند.

شمسایی در ادامه افزود: بر اساس این نامه، بازرس کل سازمان بازرسی استان تهران هم به 44 رئیس شورای شهر استان تهران از جمله آقای چمران، رئیس شورای شهر تهران در نامه‌ای خواستار این بوده که در انتخاب شهردار مقررات قانونی رعایت شود.

وی در پایان تاکید داشت که مضمون این نامه کلی است و اصلا نام فردی تصریح نشده و اشاره به انتخاب فرد خاصی ندارد. 

گفتنی است آیین‌نامه اجرای ماده 72 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، در مرتبه اول در جلسه مورخ 11 شهریور 1377 هیئت دولت و در مرتبه دوم در جلسه مورخ 25 آذر 1397 هیئت وزیران به تصویب رسید.

ماده 3 آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار مصوب 25 آذر 97 هیئت وزیران، شرایط شهردار را بیان کرده است.

تصاویر این آیین‌نامه به شرح ذیل می‌باشد:

      

 shahrdari-tehran1.jpgshahrdari-tehran2.jpg

 shahrdari-tehran3.jpg

تصاویر این آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار

خبرگزاری فارس نیز در گزارشی که در تاریخ 19 مرداد 1400 منتشر کرده است، به پاسخ حقوقی به یک شبهه درباره شهردار شدن زاکانی اشاره کرده و در بخشی از آن نوشته است:  بر اساس بند (چ) ماده 3 آیین‌نامه اجرایی مزبور، داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسس مرتبط و نه سال سابقه مدیریت ارشد برای تصدی پست شهرداری تهران لازم است. بر اساس تبصره 1 ماده 3 مزبور، مدارک و رشته های تحصیلی مرتبط، توسط وزیر کشور متناسب با درجه شهرداری تعیین می‌شود. بر اساس آخرین بخشنامه وزارت کشور به استانداران، رشته پزشکی در شمار رشته‌های تحصیلی مرتبط درج نشده است.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید