اینستاگرام | بی‌بی‌سی | ۹ آبان ۱۴۰۰

Truth scale 01

نتیجه بررسی | درست: گزاره مورد بررسی درست است و خطای فاحشی ندارد.

به گفته خبرگزاری میزان به تاریخ ۸ آبان، دادستان کل کشور دستور داد که موضوع هتک حرمت به آیت‌الله صافی گلپایگانی در هیات نظارت بر مطبوعات، مورد بررسی، پیگیری و رسیدگی قرار گیرد و طبق قانون با افراد خاطی برخورد شود.

صفحه اینستاگرام رسانه بی‌بی‌سی در پی سخنان آیت‌الله صافی گلپایگانی که در دیدار با رئیس مجلس گفته بود: «باید با تمام دنیا با عزت و اقتدار رابطه داشته باشیم» و مورد انتقاد سایت رجا‌نیوز قرار گرفت، مدعی شد: «رسانه‌های ایران می‌گویند محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور دستور رسیدگی به موضوع اهانت به آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع قم را صادر کرده است. آقای منتظری همزمان رئیس دادگاه ویژه روحانیت است. وی از هیئت نظارت بر مطبوعات خواسته است که انتشار و بازنشر این خبر را مورد بررسی، پیگیری و رسیدگی قرار دهد.»

آیت‌الله صافی گلپایگانی در دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی توصیه‌هایی درباره وضعیت معیشتی در جامعه و نیز روابط خارجی مطرح کرد. وی درباره روابط خارجی کشور گفت: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید.

به دنبال این سخنان، سایت اصولگرای رجا‌نیوز در یادداشتی با عنوان «ما با طاغوت فقط «قهر» نیستیم؛ بلکه «دشمنی» داریم» در تاریخ اول آبان ماه، نوشت: «جمهوری اسلامی «مستضعفان» جهان را در برابر «طاغوت استکبار» رهبری می‌کند. در این تفکر، انقلاب اسلامی با طاغوت «قهر» نیست، بلکه «دشمن» است.

در روز ۴ آبان‌ماه نیز یک بار دیگر یادداشتی انتقادی به قلم مهدی جمشیدی با عنوان «هشت‌سال عبرت» کافی نیست؟! در نقد سخنان آیت‌الله صافی گلپایگانی، مجدد منتشر شد که ‌نویسنده در آن نوشته بود: «نه اینکه انقلاب با بسیاری از کشورها، قهر است، صحیح است؛ و نه اینکه راه‌حل مشکلات معیشتی مردم، ارتباطات خارجی و اقتصاد برون‌زا است. هر دو پیش‌فرض ناصواب هستند و این ناصواب‌بودن، متّکی به هشت‌سال تجربه عینی است: «هشت‌سال خسارت محض» و «هشت‌سال عبرت». کافی نیست؟

به دنبال مطالب این سایت، روز پنج‌شنبه، مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم طی بیانیه‌ای از مواضع آیت‌الله العظمی صافی‌گلپایگانی حمایت کرد و از علما و‌ مراجع محترم خواست تا در برابر انحرافات و مشکلاتی که مردم و ‌نظام را تهدید می‌کند، بی‌تفاوت نبوده و سخن حق را بر زبان آورند.

خبرگزاری میزان در تاریخ ۸ آبان نوشت: «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور و رئیس دادگاه ویژه روحانیت، در واکنش به حواشی ایجاد شده در فضای مجازی پیرامون فرمایشات آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی، مرجع عالیقدر شیعه، در جمع خبرنگاران، ضمن اظهار تاسف از اینکه اشخاصی به خودشان اجازه می‌دهند که حریم مرجعیت شیعه را به بهانه‌هایی مورد هتک حرمت قرار دهند، اظهار کرد: باید حوزه نقدِ یک مطلب را کاملا از حوزه اهانت و هتک حرمت جدا کرد. وی از صدور دستور به دادسرای ویژه روحانیت برای پیگیری موضوع خبر داد و افزود: از آنجاییکه شخص منتشر کننده این مطلب، طلبه و مرتبط با حوزه علمیه است، رسیدگی به موضوع، درحوزه صلاحیت دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت است که به آن مرجع ابلاغ شده که ماجرا را در دستور رسیدگی و پیگیری قرار دهد. دادستان کل کشور تصریح کرد: همچنین طبق ماده ۲۷ قانون مطبوعات، رسیدگی به اتهامات شبکه‌های خبری که موضوع اهانت به مرجعیت را منتشر و بازنشر کرده‌اند، در صلاحیت هیات نظارت بر مطبوعات است که همین امروز دستور داده شد که موضوع در هیات نظارت مورد بررسی، پیگیری و رسیدگی قرار گیرد و طبق قانون با افراد خاطی برخورد خواهد شد.»

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید