اینستاگرام | یزدتاپ | 3 آبان 1400

Truth scale 01

نتیجه بررسی | درست: گزاره مورد بررسی درست است و خطای فاحشی ندارد.

در مهر ماه، نرخ تورم نقطه‌ای ایران 4.5 درصد کاهش داشته است. لازم به ذکر است که این به معنای کاهش یافتن قیمت‌ها نیست و کاهش نرخ تورم یعنی سرعت رشد قیمت‌ها کاهش داشته است.

صفحه یزدتاپ در اینستاگرام مدعی شد: «نرخ تورم سالانه مهرماه 1400 برای خانوارهای کشور به 45.4 درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۴ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. این اولین ماه کاهش نرخ تورم در کشور پس از 13 ماه است.»

مرکز آمار ایران در تاریخ 1 آبان، جزئیات نرخ تورم در مهرماه ۱۴۰۰ را منتشر کرد که براساس اعلام این مرکز، هر سه نرخ تورم نقطه‌ای، ماهانه و سالیانه کاهشی بوده است.  نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل را بیان می‌کند که این شاخص در مهرماه امسال ۳۹.۲ درصد شد یعنی خانوارهای ایرانی در مهرماه امسال ۳۹.۲ درصد بیشتر از مهر سال گذشته برای خرید اقلام مورد نیاز خود هزینه‌ کرده‌اند. هرچند این آمار اعلام می‌کند که نرخ تورم نقطه‌ای مهرماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ۴.۵ واحد درصد کاهش یافته است.

علی پاکزاد، مدیرمسئول روزنامه عصر اقتصاد و کارشناس اقتصادی، در گفتگو با فکت‌یار درباره این خبر گفت: «هر وقت آمار نرخ تورم اعلام می‌شود، در واقع سرعت نرخ رشد قیمت‌ها را اعلام می‌کنیم. یعنی می‌گوییم سرعت نرخ قیمت‌ها در ساعت 10 تومان بوده و الان این سرعت می‌تواند کم و زیاد شود ولی به معنی کاهش تورم نیست. ما تورم بالای 40 درصد را همچنان داریم. در مهرماه سرعت رشد قیمت‌ها کمی کاهش پیدا کرد و انتظار کاهش قیمت‌ها را نباید داشت. وگرنه عبارت کاهش نرخ تورم اشتباه نیست.»

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید