تلگرام | کانال خبر فوری | 23 آبان 1400

Truth scale 02

نتیجه بررسی | نیمه‌درست: گزاره مورد بررسی درست است اما جزئیات مهمی را حذف کرده یا مطلب را خارج از زمینه اصلی روایت کرده است.

مجوز واردات خودروی ساخت ایران از سوی دولت سوریه، طی دست‌کم یک‌سال‌ونیم اخیر لغو شده‌است؛ ولی این محدودیت صرفا برای ایران نیست و سوریه برای مشکلات ناشی از کمبود ارز، این ممنوعیت را برای اکثر کالاهای وارداتی از سایر کشورها نیز قرار داده است.

کانال تلگرام خبر فوری در 23 آبان مدعی شد: «دولت سوریه مجوز واردات خودروی ایرانی را لغو کرده است. این تصمیم در حالی از سوی دولت سوریه اتخاذ شده که از سال‌های گذشته، ایران ‌خودرو کارخانه‌ای با سه سالن مجهز در این کشور احداث کرد.»

فرشته صادقی، خبرنگار آزاد در توییتر نوشت: «تیتر خبر را ببینید: سوریه واردات خودرو را ممنوع کرد. می‌روید خبر را می‌خوانید می‌بینید ممنوعیت فقط برای ایران وضع نشده و سوریه واردات خودرو و قطعات را از همه کشورها بطور کلی ممنوع کرده و دلیلش هم تحریم و کمبود ارز است. به این مدل تیتر زدن می‌گویند: رذالت رسانه‌ای»

 

soorie-Automobile-inport-iran.jpg

توییت فرشته صادقی درباره تیتر ممنوعیت خودرو از ایران توسط سوریه

خبرگزاری Reuters به تاریخ 25 سپتامبر 2021 (3 مهر 1400) نوشت: «بازرگانان محلی گفتند که سوریه بیشتر واردات به جز مواد خام و غلات را ممنوع کرده است تا ذخایر ارز خارجی را حفظ کند؛ زیرا فشار ناشی از شورش مردمی و تحریم‌های غرب علیه حاکمان سوریه افزایش می‌یابد. به گفته بازرگانان دمشق که رویترز با آنها تماس گرفته است، دولت روز پنجشنبه، 23 سپتامبر 2021 (1 مهر 1400) حکمی صادر کرد که تمامی واردات با تعرفه بالای 5 درصد ممنوع شد.»

وبسایت رسمی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به تاریخ 23 آبان ماه طی یک گزارش نوشت: «در حالی افزایش صادرات خودرو یکی از برنامه‌های اصلی وزارت صمت در دولت سیزدهم اعلام شده‌است که سوریه به عنوان یکی از کشورهای همسو با دولت ایران، واردات خودرو ایرانی را ممنوع کرده‌است. بررسی‌های روابط عمومی اتاق تهران نشان می‌دهد که مجوز واردات خودرو ساخت ایران از سوی دولت سوریه، طی دست‌کم یک‌سال‌ونیم اخیر لغو شده‌است و هیچ خودرو تولید داخل به این کشور اجازه ورود به این کشور را ندارد. این بررسی نشان می‌دهد که تدوین و اعمال برخی استانداردهای سخت‌گیرانه از سوی دولت سوریه، از جمله دلایل ممنوعیت واردات خودرو و قطعات از ایران بوده‌است، در حالی که دولت سوریه تعرفه واردات خودرو از ایران را نیز افزایش داده‌است. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با تایید ممنوعیت واردات خودرو و قطعات خودرو ساخت ایران از سوی سوریه، این تصمیم را تنها شامل خودروهای ایرانی ندانست و عنوان کرد که این ممنوعیت برای تولیدات سایر کشورها نیز اعمال شده‌است. به گفته محمدرضا نجفی‌منش، دولت سوریه در حالی مجوز واردات خودرو از ایران به همراه دیگر کشورها را صادر کرده‌است که نبود ارز کافی و نگرانی از جهش نرخ ارز در این کشور، دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم عنوان شده‌است. وی با اعلام اینکه ایران از سال‌های گذشته، کارخانه تولید خودرو مجهز به سه سالن را در سوریه احداث کرد، یادآور شد که از سال گذشته، مذاکرات میان شرکت ایران‌خودرو با نخست‌وزیر و وزارت صنایع سوریه برای صدور دوباره مجوز واردات خودرو از ایران آغاز شده‌است و ایران‌خودرو در تلاش است تا مقامات و تصمیم‌گیران این کشور را مجاب کند تا با توجه به وجود تنها کارخانه سه سالنی خودرو از ایران در این کشور، اجازه واردات به تولیدات ایرانی داده شود.»

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید