اینستاگرام | بزرگمهر حسین‌پور | 28 آبان 1400

Truth scale 01

نتیجه بررسی | درست: گزاره مورد بررسی درست است و خطای فاحشی ندارد.

مجلس شورای اسلامی در تاریخ 25 مرداد 1400 طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک را اعلام وصول کرد که در آن نام حیواناتی مانند (کروکودیل (تمساح )، لاک پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و میمون) دیده می‌شود. این به این معنا نیست که طرح به تصویب مجلس رسیده و صرفا یک پیشنهاد از سوی طراحان آن است و در صورت تصویب رعایت نکردن مصوبات آن غیرقانونی خواهد بود.

در اینستاگرام، بزرگمهر حسین‌پور، هنرمند کاریکاتوریست با انتشار یک کاریکاتور از شخصیت‌های کارتونی مجموعه «خونه مادربزرگه» به طرح صیانت عامه در مقابل حیوانات خطرناک اشاره کرد و به نقل از خبرآنلاین نوشت: «در جلسه روز هجدهم آبان مجلس، طرح صیانت حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک و مضر اعلام وصول شد. در این طرح برای نگهداری حیواناتی مانند کروکودیل، مار، سوسمار، موش و میمون، لاک‌پشت، گربه، خرگوش و سگ جزای نقدی معادل 10 تا 30 برابر حداقل حقوق کارگری تعیین شده و البته آن حیوان نیز ضبط خواهد شد.»

مجتبی ذوالنوری، پیشنهاد‌ دهنده طرح و رئیس کمیسیون امنیت مجلس به تاریخ 1 آذر 1400، در تماس تلفنی فکت‌یار درباره این طرح پاسخ داد: «اینکه کدام حیوانات در دسته حیوانات خطرناک و مضر قرار می‌گیرند بر عهده کمیته‌‌ای است که تشکیل شده. همچنین این طرح فعلا یک پیشنهاد است و باید با دستگاه‌های دیگر جلساتی گذاشت و آن را کم و زیاد کرد. متنی که به‌عنوان مفاد این طرح منتشر شده قطعی نیست و صرفا یک پیش‌نویس است.»

در سایت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی متن طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک به تاریخ 25 مرداد 1400 اعلام وصول شده است که تصویر آن در زیر آمده است:

tarhe-sianat-heyvanat.jpg

 

وضعیت اعلام وصول طرح در سایت مرکز پژوهش‌ها

در بخشی از متن این طرح آمده است: «واردات، تولید، تکثیر، پرورش، خرید و فروش، حمل و نقل و گردانیدن اعم از پیاده و یا با وسیله نقلیه و نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک، از قبیل: کروکودیل( تمساح )، لاک پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و سایر حیوانات نجس العین و میمون ممنوع می باشد و هر یک از مرتکبین، به جزای نقدی معادل 1۰ تا ۳۰برابر حداقل حقوق کارگری ( که سالانه توسط دولت و اتحادیه های مربوطه تعیین و اعلان می گرددد ) و نیز ضبط حیوان مربوطه محکوم می‌گردند.»

tarhe-sianate-heyvanat2.jpg

تصویر بخشی از متن صیانت از حقوق عامه که در سایت مرکز پژوهش‌ها منتشر شده است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید