توییتر | کاربر | ۲۵ آذر ۱۴۰۰

Truth scale 01

نتیجه بررسی | درست: گزاره مورد بررسی درست است و خطای فاحشی ندارد.

منع از تدریس خانم فاطمه انوری صحت داشته و در رسانه‌های معتبری مانند گاردین نیز پوشش داده شده‌ و با واکنش جاستین ترودو نیز همراه شده‌ است.

کاربری در توییتی نوشت: «فاطمه انواری معلم ایرانی تبار در کانادا یکی از مهدهای آزادی و حقوق بشر، به خاطر حجاب از حضور در کلاس منع شده است.»

fatemeh-Anvari-Qebec.png

بررسی‌های فکت‌یار نشان می‌دهد که این خبر صحیح است. خبرگزاری CBC کانادا در گزارشی به این موضوع پرداخته و با خانم فاطمه انوری به گفت‌وگو پرداخته است. خانم انوری در این گفت‌وگو منع از تدریس به سبب حجاب را تائید کرده است.

fatemeh-anvari-interview.png

در خبر دیگر از همین رسانه آمده‌است که والدین و دانش‌آموزان مدرسه‌ای که خانم انوری در آن مشغول به کار بوده‌اند، در اعتراض به این تصمیم، دست به تظاهرات زده‌اند. علاوه بر این، این اتفاق در رسانه‌های معتبری چون گاردین و نیوزویک نیز بازتاب یافته است و در آن اخبار نیز، خانم انوری در خصوص ماجرای منع خود از تدریس و دلایل آن، صحبت کرده است.

Qebec-teacher-fatemeh-anvari.png

اصل ماجرای اخراج مربوط به قانونی است که در سال ۲۰۱۹، در ایالت کبک کانادا به تصویب رسیده که در آن برای مشاغل وابسته به حکومت، پوشیدن نمادهای مذهبی ممنوع است.

 

Bill21-rule-respecting.png

قانون Bill 21 در حقیقت حمایتی از سکولاریسم در محیط‌های دولتی است که معلمان نیز مشمول این قانون می‌شوند. به واسطه این قانون، خانم انوری که محجبه بوده و حجاب نیز نوعی نماد مذهبی به حساب می‌آید، از تدریس در مدرسه منع شده است. پس از این واقعه، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، بیان کرد که «کسی نباید به خاطر پوشش یا اعتقاداتش در کانادا، شغل خود را از دست بدهد» و مخالفت خود را با این رخداد، نشان داد.

بنابراین، ادعایی که کاربر در خصوص منع از تدریس خانم فاطمه انوری از مدرسه بابت حجاب مطرح کرده‌است، صحیح بوده و تغییری در عناصر واقعیت مشاهده نمی‌شود.

 

 

منابع و مراجع:

  1. Newsweek, 'It's Not Fair That You Can't Teach': Fatemeh Anvari Removed From Classroom for Wearing Hijab, 12/9/21
  2. The guardian, Outrage as Quebec teacher removed from classroom for wearing hijab, 13/9/21
  3. Bill 21, An Act respecting the laicity of the State, 28/5/2019
  4. Cbc, Protest supports Quebec teacher removed from classroom for wearing hijab, 14/12/21
  5. Cbc, Quebec teacher removed from classroom for wearing hijab under law banning religious symbols, 9/12/21
  6. Global news, Trudeau comments on Quebec teacher reassigned due to her hijab as result of Bill 21, 13/12/21

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید