توییتر | کاربر | 12 خرداد 1400

Truth scale 04

نتیجه بررسی | نادرست: گزاره مورد بررسی نادرست است و صحت ندارد.

یک کاربر در توییتر به نقل از وزیر ارتباطات مدعی شده است، ممکن است به دستور شورای عالی امنیت کشور، شبکه های اجتماعی چندروزی قطع شوند.

خبرنگار خبرگزاری ایرنا در تاریخ 12 خرداد ماه و در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره موضوعاتی با وزیر ارتباطات گفتگو کرده است.

در این گفتگو، آذری جهرمی به قانونی اشاره کرد (اصل 176 قانون اساسی) که درآن شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند حکم انسداد برخی از شبکه‌های اجتماعی را بدهد ولی می‌تواند دستور قطع چند روزه صادر کند، مانند اتفاقی که در این سال‌ها رخ داده است. مطابق با قانون نه شورای عالی فضای مجازی نه شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند چنین حکم قطعی فیلترینگ صادر کنند.

تعبیر برخی رسانه ها از صحبت های آذری جهرمی درباره انسداد و رفع انسداد شبکه های اجتماعی، اینگونه بود که او خبر از احتمال مسدود شدن برخی شبکه های اجتماعی به دستور شورای عالی امنیت ملی در چند روز آینده می‌دهد. در حالی که وزیر ارتباط چنین صحبتی نداشته است.

در بررسی های فک یار، قانونی که آذری جهرمی به آن اشاره کرد، اصل 176 قانون اساسی است. تفسیر صریح این قانون با صحبتی که آذری جهرمی داشته است کمی مغایرت دارد. بر اساس بند 3 از این اصل، بهره‌گیری از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدیدات داخلی و خارجی (یکی از آن کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است) که می‌تواند یک شبکه اجتماعی را در صورت تشخیص به اخلال در امنیت کشور، مسدود کند. طبق همین وظیفه، تا زمانی که شبکه اجتماعی مسدود شده حاضر به پذیرش مسئولیت در حوزه‌های چالش آفرینی مثل اخبار جعلی و تشویش افکار عمومی (بویژه در انتخابات) نباشد ، از زاویه پیشگیری با آن برخورد می‌شود. حال ممکن است این تهدید چندروز به طول بینجامد، یا چند سال. مدت زمان آن بستگی به تهدید آفرینی آن شبکه اجتماعی دارد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید